Poziv za prijavu na regionalnu studentsku konferenciju „Mladi turkolozi“

Poštovane profesorice i profesori,
Poštovane kolegice i kolege,

Članovima je Kluba studenata turkologije koji djeluje pri Filozofskome fakultetu Sveučilišta u Zagrebu izrazita čast i zadovoljstvo objaviti da će se od 19. do 22. svibnja/maja 2021. godine na našemu Fakultetu održati prva

Regionalna studentska konferencija „Mladi turkolozi“

na koju pozivamo sve zainteresirane studente i profesore. Konferencija je prvenstveno orijentirana ka studentima turkologije/turskoga jezika i književnosti u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji te mladim znanstvenicima koji svoja istraživanja usmjeravaju ka turkološkim temama, ali i svim ostalim zainteresiranim studentima i profesorima.

Pet je glavnih tema oko kojih se mogu razvijati radovi:

• turkologija (o turkološkim istraživanjima širom svijeta – na Balkanu, u Europi, u Turskoj…),
  • stari i suvremeni turkijski narodi (o povijesti, materijalnoj i nematerijalnoj kulturnoj baštini turkijskih naroda),
  • turski jezik (istraživanja na fonetskoj, fonološkoj, morfonološkoj, morfološkoj, sintaktičkoj i semantičkoj razini; usporedba i kontrastiranje; prevođenje; podučavanje),
  • književnost (književnost predislamskoga razdoblja, književnost nakon prihvaćanja islama, osmanska književnost, moderna i suvremena turska književnost, tragovi turske književnosti u nacionalnim književnostima država jugoistočne Europe),
  • povijest (povijest Osmanskoga Carstva i Republike Turske).

Teško je ne složiti se s činjenicom da je studij turkologije u jugoistočnoj Europi i više nego specifičan: u državama u kojima se turski intenzivno ne govori, koje su bogate osmanskom ostavštinom, a koje istovremeno imaju uspostavljene uspješne gospodarske odnose s Republikom Turskom, studij je turkologije poseban na cijelome zagrebačkom Filozofskom fakultetu do te mjere da mu možda i nema slična.

Upoznavanje studenata koji će po svršetku sličnih studija na različitim sveučilištima u susjednim državama raditi u istoj struci otvara vrata: stvaranju atmosfere otvorene ka razvoju i unapređenju međufakultetske suradnje; promicanju, razvitku, unapređenju i zastupanju interesa studenata i turkologije kao struke; nadogradnji dobivenih znanja i razvijanju skrbi za ostvarivanje obrazovnih, kulturnih i drugih interesa studenata; brizi o studentskome standardu i socijalnome statusu; promicanju kvalitete rada na matičnim fakultetima uz naglašavanje važnosti interdisciplinarnosti; implementiranju nastavnoga sadržaja te proširivanju istoga prateći potrebe tržišta ne narušavajući pritom temeljne kurikularne postavke studija te – vrlo važno – poticanju istraživanja i akademskoga pisanja.

Rok za predaju sažetka: 10.4.2021.
Obavijest o prihvaćanju: 10.5.2021.

Sažetak svojega rada (do 500 riječi) možete poslati na kst.ffzg@gmail.com do 10. travnja/aprila 2021. O izboru ćete biti obaviješteni do 10. svibnja/maja 2021, a o roku za registraciju, tj. potvrdu dolaska sudionici će biti obaviješteni naknadno. Molim vas da uz sažetak priložite sljedeće informacije: ime i prezime, broj telefona, elektronička adresa, informacije o fakultetu (grad, odsjek, sveučilište, adresa), razinu i godinu studija (naglasite ako ste završili studij) te naslovizlaganja.

Jedna osoba može prijaviti najviše jedan samostalan rad i jedan rad u koautorstvu. Najviše tri autora mogu prijaviti rad u koautorstvu. Radovi moraju biti napisani i predstavljeni na nekom južnoslavenskome, engleskom ili turskom jeziku. Predviđeno vrijeme za prezentaciju jest 15 minuta.

Kao Klub studenata trenutno radimo na organizaciji smještaja i prijevoza za sve studente i profesore koji će održati izlaganje. Kad budemo imali točne informacije, objavit ćemo ih. Osim toga, iako trenutne epidemiološke i protupandemijske mjere ne dopuštaju organiziranje susreta kakav je naša konferencija, optimistično se nadamo da ćemo krajem petoga mjeseca biti u mogućnosti provesti konferenciju uživo. U slučaju nemogućnosti provođenja uživo, konferencija će biti provedena online.

Kontakt osoba:
Marko Šapina (koordinator konferencije i predsjednik Kluba studenata turkologije)
sapina.marko@gmail.com; +385 91 90 60 660