Razgovorna radionica s pijanistom Hakanom Alijem Tokerom

U ponedjeljak 11. ožujka u Kulturno-informativnome centru Hrvatsko-turske udruge prijateljstva održana je razgovorna radionica s Hakanom Alijem Tokerom.

Hakan Ali Toker turski je pijanist rođen 1976. u Mersinu. Studirao je glazbu na Sveučilištu Bilkent, jednome od najprestižnijih sveučilišta u Turskoj, a proveo je nekoliko godina i u Americi na Indiana University School of Music. Toker je majstor klasične glazbe, no svira i jazz te tradicionalnu tursku glazbu. Ipak, najvažnije je spomenuti da je on jedan od rijetkih modernih pijanista koji koriste improvizaciju u svojim nastupima.

Gospodin Toker rekao nam je da voli obrađivati djela klasičnih skladatelja poput Mozarta, Bacha i Vivaldija te im improvizacijom dodati nešto vlastito, originalno. Tako je na svojemu najnovijem albumu vrckavog imena „Toker messing around…with the classics ;)“ Beethovenov klasik Für Elise odsvirao u blues stilu. Osim toga, njegova usporedba jezika i improvizacije u glazbi bila nam je vrlo zanimljiva; rekao je da se studenti glazbe ne trebaju bojati improvizacije jer se ona ne razlikuje previše od jezične improvizacije koju svi primjenjujemo svakodnevno, odnosno svaki put kada ne čitamo s papira prethodno napisan tekst.

Naš je sugovornik podijelio i važnu životnu lekciju: ako za karijeru izaberete hobi koji strastveno volite, posao vam nikad neće biti napor i tlaka. Ispričao nam je kako ga je glazba zanimala od malena te da je, jednom kada je počeo svirati i shvatio da njegove improvizacije na klaviru zabavljaju i razveseljavaju ljude, shvatio da se ne želi baviti ničim drugim.

Za kraj smo ga pitali što misli o pop glazbi. Rekao nam je kako ju osobno ne voli te da je pop glazba uz rock jedini žanr koji nikad ne sluša, ali s druge strane, pop glazba ljudima služi za razbibrigu i kao ispušni ventil pa iako možda nema veliku umjetničku vrijednost, ima važnu društvenu ulogu.

Pripremila: Jelena Jazvo,
Fotografije: Furkan Eker, Emre Jenedi